I-264 EB over Curtis AVE & Ns Rr
Fair Condition37 years old87,548 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.8 Mi E Of I-65 |
| Carries | I-264 EB |
| Crosses | Curtis AVE & Ns Rr |
| Coordinates | 38.19139, -85.71472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 253.6 ft (77.3 m) |
| Max Span | 81.4 ft (24.8 m) |
| Deck Width | 86.6 ft (26.4 m) |
| Deck Area | 2040.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 87,548 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00425R |