Ky 864 over I-264
Fair Condition36 years old31,998 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.2 Mi N Of Gardiner LN |
| Carries | Ky 864 |
| Crosses | I-264 |
| Coordinates | 38.19556, -85.70750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 194.2 ft (59.2 m) |
| Max Span | 104.0 ft (31.7 m) |
| Deck Width | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Area | 2255.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,998 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00429N |