Durrett LN over Curtis AVE & Ns Rr
Fair Condition36 years old916 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.2 Mi E Of Lucas AVE |
| Carries | Durrett LN |
| Crosses | Curtis AVE & Ns Rr |
| Coordinates | 38.19167, -85.71528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 263.8 ft (80.4 m) |
| Max Span | 81.7 ft (24.9 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 763.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 916 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00423N |