Ky 841 over Wagon Box RD
Poor Condition41 years old36,767 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.5 Mi E Of US 31w |
| Carries | Ky 841 |
| Crosses | Wagon Box RD |
| Coordinates | 38.08806, -85.84944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 181.8 ft (55.4 m) |
| Deck Area | 387.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36,767 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00353N |