I-265 NB over Freedom Way
Fair Condition45 years old44,219 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.0 Mi S Of Ky 61 |
| Carries | I-265 NB |
| Crosses | Freedom Way |
| Coordinates | 38.11250, -85.69278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 83.0 ft (25.3 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 63.3 ft (19.3 m) |
| Deck Area | 488.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44,219 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00324R |