I-265 SB over Ky 1450 (blue Lick Rd)
Fair Condition45 years old44,219 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.85 Mi S Of Ky 61 |
| Carries | I-265 SB |
| Crosses | Ky 1450 (blue Lick Rd) |
| Coordinates | 38.11222, -85.69000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 162.4 ft (49.5 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Area | 836.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44,219 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00325L |