Ky 61 over I-265
Fair Condition45 years old20,500 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.6 Mi S Of Ky 2845 |
| Carries | Ky 61 |
| Crosses | I-265 |
| Coordinates | 38.11056, -85.67500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 236.5 ft (72.1 m) |
| Max Span | 116.1 ft (35.4 m) |
| Deck Width | 103.3 ft (31.5 m) |
| Deck Area | 2271.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,500 (2023) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00326N |