I-265 SB On Ramp over Ky 61 & I-265
Fair Condition45 years old74,650 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.5 Mi N Of I-65 |
| Carries | I-265 SB On Ramp |
| Crosses | Ky 61 & I-265 |
| Coordinates | 38.11139, -85.67444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 871.4 ft (265.6 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 3346.6 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 74,650 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00327N |