Ky 1851 over I-65
Fair Condition41 years old236 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.15 Mi N Of Ky 1450 |
| Carries | Ky 1851 |
| Crosses | I-65 |
| Coordinates | 38.09139, -85.70111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 279.5 ft (85.2 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 1226.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 236 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00340N |