I-264 over Ky 1020 (s 3rd St)
Fair Condition37 years old117,000 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.0 Mi E Of Ky 1865 |
| Carries | I-264 |
| Crosses | Ky 1020 (s 3rd St) |
| Coordinates | 38.19000, -85.76472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 167.0 ft (50.9 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 141.1 ft (43 m) |
| Deck Area | 2188.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 117,000 (2011) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00415N |