I-264 WB over Csx Rr & Crittenden DR
Fair Condition37 years old58,500 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.5 Mi W Of I-65 |
| Carries | I-264 WB |
| Crosses | Csx Rr & Crittenden DR |
| Coordinates | 38.19028, -85.75583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1029.5 ft (313.8 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 88.6 ft (27 m) |
| Deck Area | 8472.6 sq m |
| Main Spans | 12 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58,500 (2011) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00426L |