I-264 EB Off Ramp over I-264 EB On Ramp
Fair Condition38 years old135,659 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.15 Mi E Of Crittenden |
| Carries | I-264 EB Off Ramp |
| Crosses | I-264 EB On Ramp |
| Coordinates | 38.18917, -85.74833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 196.2 ft (59.8 m) |
| Max Span | 92.5 ft (28.2 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 550.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 135,659 (2023) |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00405N |