I-264 WB over Ky 1631 (crittenden Dr)
Fair Condition38 years old67,830 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.2 Mi W Of I-65 |
| Carries | I-264 WB |
| Crosses | Ky 1631 (crittenden Dr) |
| Coordinates | 38.19028, -85.75083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 108.3 ft (33 m) |
| Max Span | 104.0 ft (31.7 m) |
| Deck Width | 82.7 ft (25.2 m) |
| Deck Area | 831.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 67,830 (2023) |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00408L |