I-65 NB Ramp over I-264 & Ramps
Fair Condition38 years old129,829 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | At I-264 I-264E To I-65N |
| Carries | I-65 NB Ramp |
| Crosses | I-264 & Ramps |
| Coordinates | 38.19056, -85.72806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 378.9 ft (115.5 m) |
| Max Span | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 1374.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 129,829 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00394N |