I-65 & Ramps over I-264 EB On Ramp
Fair Condition38 years old168,682 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 2.3 Mi N Of Ky 1747 |
| Carries | I-65 & Ramps |
| Crosses | I-264 EB On Ramp |
| Coordinates | 38.18861, -85.72778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.2 ft (28.1 m) |
| Max Span | 86.3 ft (26.3 m) |
| Deck Width | 209.6 ft (63.9 m) |
| Deck Area | 1795.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 168,682 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00392N |