Ky-620 over Eagle Creek
Poor Condition56 years old133 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .90 Mi W. Of Jct Ky 922 |
| Carries | Ky-620 |
| Crosses | Eagle Creek |
| Coordinates | 38.34389, -84.51722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 104.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 133 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 105B00033N |