Burgess Smith RD over West Fk-eagle Creek
Fair Condition28 years old68 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 2.5 Mi S Jct Ky 32 |
| Carries | Burgess Smith RD |
| Crosses | West Fk-eagle Creek |
| Coordinates | 38.35444, -84.51167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 139.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 68 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00094N |