Ky-620 over West Fk-eagle Creek
Fair Condition32 years old133 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .05 Mi W Of Jct Ky 922 |
| Carries | Ky-620 |
| Crosses | West Fk-eagle Creek |
| Coordinates | 38.33917, -84.51139 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 110.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 133 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00127N |