Ky-1688 over North Elkhorn Creek
Fair Condition59 years old551 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 2.0 Mi W Of Jct Ky 227 |
| Carries | Ky-1688 |
| Crosses | North Elkhorn Creek |
| Coordinates | 38.24583, -84.70611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 212.9 ft (64.9 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 564.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 551 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 105B00055N |