White Oak RD over North Elkhorn Creek
Fair Condition40 years old167 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 2.6 Mi N Of US 460 |
| Carries | White Oak RD |
| Crosses | North Elkhorn Creek |
| Coordinates | 38.24028, -84.69389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 229.3 ft (69.9 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 517.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 167 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00061N |