Ky-32 over I 75
Fair Condition65 years old2,887 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .25 Mi W Of N-jct US 25 |
| Carries | Ky-32 |
| Crosses | I 75 |
| Coordinates | 38.37944, -84.57056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 197.2 ft (60.1 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 685.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,887 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 105B00074N |