Etter LN over Cane Run Creek
Fair Condition51 years old740 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .5 Mi W Of Jct US 25 |
| Carries | Etter LN |
| Crosses | Cane Run Creek |
| Coordinates | 38.17500, -84.56556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 60.4 ft (18.4 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 128.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 740 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00033N |