US 62 over Cane Run Creek
Fair Condition19 years old5,998 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 1.5 Mi. W Of US 460b |
| Carries | US 62 |
| Crosses | Cane Run Creek |
| Coordinates | 38.18944, -84.58917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 73.5 ft (22.4 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 321.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,998 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00142R |