Mcclelland Circle over Ns (cno&tp) System
Fair Condition34 years old10,077 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | NE Jct US 25 |
| Carries | Mcclelland Circle |
| Crosses | Ns (cno&tp) System |
| Coordinates | 38.18833, -84.54500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 217.8 ft (66.4 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 929.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,077 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 321 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00117L |