Old Oxford RD over Lanes Run
Fair Condition36 years old560 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 2.4 Mi W-jct Ky 922 |
| Carries | Old Oxford RD |
| Crosses | Lanes Run |
| Coordinates | 38.22861, -84.52417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 63.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 560 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00068N |