NB I-75 over Elkhorn Creek
Fair Condition34 years old31,655 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .5 Mi S US 460 @ G-town |
| Carries | NB I-75 |
| Crosses | Elkhorn Creek |
| Coordinates | 38.20944, -84.53139 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 267.7 ft (81.6 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Area | 1566.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,655 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 321 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00120R |