US 460 over Interstate 75
Fair Condition23 years old13,541 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 0.2 Mi E Of E-jct US 62 |
| Carries | US 460 |
| Crosses | Interstate 75 |
| Coordinates | 38.21611, -84.53444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.6 ft (70.9 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 99.1 ft (30.2 m) |
| Deck Area | 2141.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,541 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00143N |