Clubhouse Drive over Lanes Run
Fair Condition25 years old150 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 0.21 Mi E Jct Oxford DR |
| Carries | Clubhouse Drive |
| Crosses | Lanes Run |
| Coordinates | 38.23528, -84.52694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 107.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00116N |