Hinton-sadieville over Hall Branch
Good Condition26 years old182 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .45 Mi- N Jct Ky 32 |
| Carries | Hinton-sadieville |
| Crosses | Hall Branch |
| Coordinates | 38.39694, -84.53222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 84.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 182 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00106N |