Ky-32 over Eagle Creek
Fair Condition62 years old854 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 2.0 Mi East Of Jct US 25 |
| Carries | Ky-32 |
| Crosses | Eagle Creek |
| Coordinates | 38.39167, -84.52972 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 159.1 ft (48.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 523.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 854 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 105B00080N |