Cr1020 (hinton Rd) over Cno & Tp And Souther
Good Condition19 years old66 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 0.2 Mi N Of Jct CR 5021 |
| Carries | Cr1020 (hinton Rd) |
| Crosses | Cno & Tp And Souther |
| Coordinates | 38.45944, -84.53333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 79.7 ft (24.3 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 209.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 66 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00114N |