Hinton RD over Ns (cno&tp) System
Poor Condition96 years old66 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .5 Mi S Of S Rays Fork |
| Carries | Hinton RD |
| Crosses | Ns (cno&tp) System |
| Coordinates | 38.44861, -84.52639 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 209.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 66 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Railroad |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 105R00605N |