Ky 356 over Norfolk Southern
Good Condition19 years old176 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 2.3 Mi East Of Jct US 25 |
| Carries | Ky 356 |
| Crosses | Norfolk Southern |
| Coordinates | 38.43333, -84.52806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 208.0 ft (63.4 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 526.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 176 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00141N |