Ky 1315 over Fibles Run
Fair Condition71 years old1,252 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 0.6 Mi N Of Ky 362 |
| Carries | Ky 1315 |
| Crosses | Fibles Run |
| Coordinates | 38.29583, -85.30861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 63.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,252 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00054N |