Ky 362 over Fibles Run
Poor Condition74 years old2,510 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 100 Ft W Of Ky 1315 |
| Carries | Ky 362 |
| Crosses | Fibles Run |
| Coordinates | 38.28889, -85.30333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Area | 184.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,510 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00030N |