Oak ST over Creek
Good Condition16 years old760 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 0.53 Mi. East Of US 171 B |
| Carries | Oak ST |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 31.64138, -93.63290 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Other |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 139.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 760 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084300000080548 |