Us0171 over Bayou Scie
Good Condition36 years old3,097 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 1.05 Mi. South Of La 482 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | Bayou Scie |
| Coordinates | 31.62979, -93.62680 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 279.9 ft (85.3 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 1219.8 sq m |
| Main Spans | 14 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,097 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084300250309401 |