La1216 over Bayou Scie
Good Condition30 years old209 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | .74 Mi East Of US 171 |
| Carries | La1216 |
| Crosses | Bayou Scie |
| Coordinates | 31.63384, -93.62580 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 610 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 209 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084308430100741 |