La1216 over Bayou Scie Relief
Good Condition30 years old209 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 1.05 Mi East Of US 171 |
| Carries | La1216 |
| Crosses | Bayou Scie Relief |
| Coordinates | 31.63308, -93.62070 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 478.2 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 209 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084308430101051 |