Us0171 over Bayou Scie Tributary
Good Condition19 years old4,790 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 1 Mi. South Of La 1216 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | Bayou Scie Tributary |
| Coordinates | 31.62670, -93.61280 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 317.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,790 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084300250308512 |