Us0171 over Bayou San Miguel
Fair Condition63 years old4,790 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 0.96 Mi. North Of La 120 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | Bayou San Miguel |
| Coordinates | 31.65365, -93.65350 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 622.2 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,790 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084300250312082 |