Us0171 over Middle Relief
Good Condition24 years old5,192 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 1.24 Miles North Of La 12 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | Middle Relief |
| Coordinates | 31.65472, -93.65490 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 259.8 ft (79.2 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 1037.5 sq m |
| Main Spans | 13 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,192 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084300250312361 |