Us0171 over Kcs Rr
Fair Condition23 years old3,585 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 0.45 Mi. North Of La 483 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | Kcs Rr |
| Coordinates | 31.69684, -93.68350 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 225.1 ft (68.6 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 898.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,585 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084300250400451 |