Us0171 over Bayou San Patricio
Good Condition20 years old4,790 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 2.6 Mi North La 483 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | Bayou San Patricio |
| Coordinates | 31.72133, -93.70760 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 600.1 ft (182.9 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 2396.0 sq m |
| Main Spans | 12 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,790 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084300250402602 |