Us0171 over Bayou San Patricio
Fair Condition49 years old3,585 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 2.6 Mi. North Of La 483 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | Bayou San Patricio |
| Coordinates | 31.72029, -93.70600 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 602.0 ft (183.5 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 2403.8 sq m |
| Main Spans | 16 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,585 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084300250402601 |