La0191 over Bayou San Patricio
Fair Condition46 years old904 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | .5 Mi North Of La 1218 |
| Carries | La0191 |
| Crosses | Bayou San Patricio |
| Coordinates | 31.68379, -93.72650 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 341.9 ft (104.2 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 1125.4 sq m |
| Main Spans | 18 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 904 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084304320148111 |