La1216 over Ditch
Good Condition60 years old209 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 4.1 Mi East Of US 171 |
| Carries | La1216 |
| Crosses | Ditch |
| Coordinates | 31.64088, -93.57333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 110.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 209 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084308430104071 |