Russel RD over Bayou Scie Tributary
Good Condition25 years old170 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 0.78 Mi. SE Of La 120 |
| Carries | Russel RD |
| Crosses | Bayou Scie Tributary |
| Coordinates | 31.66334, -93.56650 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 195.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 170 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084331398933391 |