La0120 over Bayou Scie Relief 1
Poor Condition66 years old235 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 3.43 Mi East Of US 171 |
| Carries | La0120 |
| Crosses | Bayou Scie Relief 1 |
| Coordinates | 31.67073, -93.59080 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 59.1 ft (18 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 149.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 235 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084300420304351 |