La0174 over Creek
Fair Condition69 years old1,064 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 2.7 Mi East Of La 191 |
| Carries | La0174 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 31.77613, -93.72898 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 109.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,064 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084301120202701 |